Нові можливості для людей з інвалідністю: ГО «Паросток» запускає проєкт з протидії дезінформації

Опубліковано: 21 Лютого, 2025

У вирі війни, де фейки та пропаганда стали зброєю, вміння розпізнавати й протидіяти дезінформації є ефективним інструментом захисту й боротьби. Тому, щоб підвищити спроможність людей з інвалідністю протистояти російській дезінформації, Вінницька міська організація соціального розвитку та становлення окремих малозахищених категорій молоді «Паросток» розпочала реалізацію проєкту «Тренінгові заходи з протидії дезінформації для людей з інвалідністю».

Для багатьох українців та українок з інвалідністю є знайомою ситуація інформаційної ізольованості. Як свідчать результати дослідження агенції «Рейтинг» на замовлення громадської спілки «Ліга Сильних», половина опитаних зізнається, що майже не бачить людей з інвалідністю у повсякденному житті. А 8 з 10 людей з інвалідністю в Україні зіштовхуються зі складнощами доступу до цифрових платформ. При цьому 21% населення України (згідно з дослідженням «Індекс медіаграмотності» від ГО «Детектор Медіа») має нижчу за середню медіаграмотність. І це не просто цифри – за ними стоять реальні історії ізоляції та вразливості. «Коли я почула, що людей з інвалідністю не будуть евакуйовувати, бо немає відповідного транспорту, то не могла два дні спати. Згодом виявилося, що це була неправдива інформація, нас із донькою відвезли в безпечне місце, але той стрес залишився зі мною дотепер», – розповідає Марина, мама дитини з інвалідністю. Саме такі історії спонукали громадську організацію «Паросток» започаткувати проєкт з протидії дезінформації для осіб з інвалідністю.

Проєкт передбачає кілька етапів. Спочатку відбудеться відбір та навчання тренерів/ок – представників і представниць неурядових організацій, які працюють з людьми з інвалідністю. «Ми шукаємо 25 небайдужих, які стануть нашими тренер(к)ами», – розповідає керівниця проєкту. – Це мають бути люди, які знають проблеми зсередини та готові опановувати нове. Ми не просто навчимо їх розпізнавати фейки, а й надамо їм практичні навички для навчання людей з інвалідністю в їхніх громадах. Особливий акцент зробимо на роботі з людьми з ментальними порушеннями та батьками дітей з інвалідністю, щоб вони могли ефективно розпізнавати дезінформацію та протидіяти їй». 

Для розробки програми для навчання тренерів/ок буде використано напрацювання, що отримані в результаті реалізації проєктів ГО «Паросток» та Інформаційного центру «Майдан Моніторинг». ІЦ «Майдан Моніторинг» займається дослідженням інформаційної війни та навчанням інформаційної безпеки з 2014 року. Голова правління ІЦ «Майдан Моніторинг», Наталія Зубар, разом з іншими експертками надасть методичну підтримку в розробці матеріалів проєкту та консультативну підтримку навченим тренер(к)ам. 

Відбір тренерського кола відбуватиметься за чіткими критеріями: кандидат(к)и повинні мати можливість проводити тренінги для людей з інвалідністю, мати попередній досвід роботи та обов’язково пройти курс «Інформаційна безпека під час кризи» на платформі «Зрозуміло» (https://surl.li/zkspwj). Цей курс, що створено за участю ведучої Ірми Вітовської, доступний для учасників/ць проєкту безкоштовно. Навчання проходитиме у Вінниці під керівництвом досвідчених фахівчинь – тренерок Школи інформаційної безпеки ІЦ «Майдан Моніторинг» Оксани Яцюк та Віри Грязнової, а також експертки з інформаційної безпеки Олесі Войтович. Для тих, хто не зможуть приїхати, буде організовано онлайн-участь. 

Після навчання запланована низка онлайн-зустрічей з метою спільної розробки матеріалів для тренінгів. Особливу увагу буде приділено створенню інноваційної гри «Квітка-антифейка» (на основі розробки ІЦ «Майдан Моніторинг»), яка вже отримала позитивні відгуки від людей з інвалідністю та батьків дітей з інвалідністю в попередніх проєктах. Команда розробить не лише саму гру, але й дизайн карток, ігрове поле та детальні правила використання. Відтак усі тренер(к)и отримають спеціальну «тренерську коробку», яка міститиме все необхідне для проведення занять: робочий зошит, матеріали для вправ, компоненти для творчих майстер-класів (включно з матеріалами для виготовлення брелоків та браслетів «Квітка-антифейка»), саму гру тощо.

Важливим компонентом проєкту стане психологічна підтримка. «В умовах війни, що триває, важливо не лише навчити розпізнавати фейки, але й допомогти впоратися зі стресом від потоку поганих новин», – пояснюють в організації. Тому для тренерської групи передбачено загалом 50 годин індивідуальних психологічних консультацій для подолання тривожності і стресів, пов’язаних з війною. 

Для поширення навичок протидії дезінформації навчені тренер(к)и проведуть 25 тренінгів для людей з інвалідністю та батьків дітей з інвалідністю на базі громадських організацій у своїх громадах. Заняття міститимуть як теоретичну частину, так і практичні вправи, творчі майстер-класи та роботу з грою «Квітка-антифейка». Більшість тренінгів проходитиме офлайн, а онлайн-заняття обов’язково доповнюватимуться живими майстер-класами.

Фінальним заходом проєкту стане підготовка практичних рекомендацій щодо проведення тренінгів з протидії дезінформації для людей з інвалідністю та одноденна підсумкова конференція у Вінниці. На конференції учасники й учасниці не лише обговорять результати проєкту, а й закладуть основи для створення мережі громадських організацій, що поширюватимуть знання з інформаційної безпеки людей з інвалідністю.

ГО «Паросток» запрошує всіх небайдужих долучитися до проєкту. Бо коли йдеться про протидію дезінформації – кожен голос важливий, кожна підтримка цінна. 

Поділитися посиланням
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on whatsapp
Whatsapp