Громадська організація Вінницька міська організація соціального розвитку та становлення окремих малозахищених категорій молоді «Паросток» рада повідомити про успішне завершення проєкту «Амбасадори інклюзії громадського сектору України», який реалізується за підтримки програми «Український фонд швидкого реагування», яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Проєкт спрямований на формуванню культури інклюзивного надання послуг представниками ГО та об’єднанню їх зусиль у забезпеченні прав людей з інвалідністю в кризових ситуаціях війни, що в свою чергу буде сприяти підвищенню згуртованості та стійкості українського суспільства.
Найпершим заходом проєкту була презентаційна конференція «Інклюзивність громадського сектору у військовий час. Новий досвід та майбутнє», де було висвітлено такі питання, як:
- інклюзивність у дії: практичні кроки для ГО;
- взаємодія переміщених жінок з інвалідністю з громадою;
- важливість партнерства, синергії зусиль у впровадженні інклюзивного підходу в місцевих громадах; працевлаштування людей з інвалідністю під час війни: виклики та реалії; практичний досвід амбасадорок європейських змін;
- інклюзивний туризм як метод соціально-психологічної реабілітації людей з інвалідністю.
Важливим етапом була розробка нового модулю для онлайн-курсу «Шляхи реагування громадського сектору на соціально-гуманітарні кризи». 77 учасників(ць) проєкту безкоштовно пройшли оновлений онлайн-курс та отримали сертифікати. Вони отримали відповіді та корисну інформацію щодо таких питань, як:
- Що таке гуманітарна криза. Кризи, з якими ми можемо зіштовхнутися.
- Як знайти точки опори та пережити важкі часи. Що таке втрата контролю та як навчиться фокусуватися на тому, що ми можемо контролювати.
- Робота з негативними наслідками стресу у команди ОГС та як працювати зі спадом мотивації.
- Стратегічне планування, операційний менеджмент та фандрейзинг в період невизначеності.
- Міжнародний досвід запровадження нових соціальних послуг. Виявлення потреб громади та створення власних альтернативних послуг.
- Розвиток інклюзивної складової у діяльності ГО. Розробка інклюзивних проєктів.
Усі слухачі та слухачки курсу відзначили, що навчання було корисним, змістовним, ефективним, а знання, отримані на курсі вони зможуть використовувати для покращення своєї громадської діяльності, Зокрема:
- «Юлія Попова, ГО “Платформа сталого розвитку «Перспектива»: «Дуже вдячна за можливість навчатися і окрема подяка – за посібник. Сьогодні, коли ветерани повертаються додому, потрібно знати, як з ними працювати».
- Наталія Риженкова, ГО «Західна єдність»: «Дякую за реєстрацію на курс і актуальний посібник «Особливості взаємодії з людьми з інвалідністю різних нозологій».
- Шамоніна Марія, ГО Покровська правозахисна організація «Щит»: «Дякую за корисний та професійний курс. Всі матеріали зрозумілою мовою, доступно та цікаво».
Для полегшення процесу навчання та проведення наставництва для учасників курсу команда проєкту створила та адмініструвала Telegram-канал для своїх підписників, в якому надавались покрокові інструкції, як почати навчання на курсі; інформування про навчання на курсі; про те, хто такий ментор і в чому полягає менторська підтримка; інформування про отримання менторської та консультаційної підтримки в рамках цього проекту; корисна інформація для мотивування учасників щодо продовження навчання на курсі.
Після проходження курсу, 25 учасників(ць) долучились до інклюзивного навчання у «Школі амбасадорів інклюзії». Зокрема вони взяли участь у серії онлайн-практикумів:
- «Сила громадського сектору: інклюзивна культура, нові виклики та забезпечення прав людей з інвалідністю різних нозологій в сучасних умовах»
- «Планування інклюзивного розвитку: від ідеї до реалізації»/«Інклюзивність у дії: практичні кроки для ГО».
- «Шлях до інклюзії: створення партнерської мережі для спільних ініціатив».
Учасники(ці) Школи провели самооцінку своєї організації, результатом якої підготовка аналітичних документів «Аналіз цільової аудиторії ГО та оцінка спроможності ГО щодо розширення послуг для осіб з інвалідністю різних нозологій в місцевій громаді».
Також, вони розробили індивідуальні «Плани інклюзивного розвитку» для своїх організацій, які містять конкретні пропозиції щодо модифікації послуг організації з врахуванням інклюзивної складової, сучасних викликів та потреб місцевої громади. Крім того, учасники(ці) Школи розробили індивідуальні «Плани розвитку партнерської мережі для реалізації спільних проектів та ініціатив з врахуванням інклюзивної складової для підвищення згуртованості та стійкості українського суспільства». Ці документи містять пропозиції щодо розвитку партнерської мережі з врахуванням інклюзивної складової, сучасних викликів та потреб місцевої громади. Розробка учасниками та учасницями «Політики рівних прав і можливостей» буде сприяти забезпеченню максимальної ефективності та справедливості у впровадженні заходів організацій.
76 представників(ць) громадських організацій отримали менторську та консультаційну підтримку, загальною тривалістю 220 годин. Підтримка полягала в допомозі з набуття знань та навичок, які допоможуть розвивати інклюзивний підхід у діяльності ГО у воєнний час; у допомозі в розробці інклюзивних проектних пропозицій на поточні конкурси тощо. Ментори надали практичні рекомендації щодо впровадження інклюзивного підходу у діяльність ГО; аналізі сильних і слабких сторін ГО, у формуванні партнерських зв’язків для спільних інклюзивних ініціатив; у вивчені цільової аудиторії громадської організації, дослідженні потреб цільової аудиторії; започаткування нових напрямків роботи.
Найяскравіші історії успіху учасників(ць) школи опубліковано на Facebook-сторінці та на сайті ВМГО «Паросток». Зокрема, про свої успіхи розповіли:
- Марія Чегорян, керівниця ГО «Даруй тепло»: «У межах проєкту я вчилася як правильно комунікувати з людьми, розподіляти обов’язки, писати проєкт з урахуванням інклюзивної складової, вести документацію. Заходи, проведені в рамках проєкту «Амбасадори інклюзії громадського сектору України» дуже потрібні, особливо, коли задіяні такі неймовірні фахівці. Бажаю усім миру та процвітання!».
- Юлія Варивода, представниця та координаторка Молодіжного центру «START»: «Участь у програмі «Школи амбасадорів/ок інклюзії» для мене та для ГО стала корисною, окрім отриманих знань, є ще низка практичних напрацювань, які вже спонукають до відповідних дій та кроків. Впевнена, що такі проєкти варто масштабувати на інші регіони країни, а також долучати різні ГО з метою розбудови інклюзивного суспільства у нашій державі».
- Алла Очеретна, Голова правління – ГО «Інтегрована майстерня особистісного розвитку «КРІСП»: «Самостійні задачі і завдання, які я виконувала, додаткові поради від менторів допомогли мені застосувати набуті під час навчання знання на практиці: я. створила власну проєктну ідею і розробила основний план дій для втілення цього проєкту. А ще я навчилася краще оцінювати потреби цільової аудиторії, планувати ресурси та розподіляти обов’язки у команді».
- Надія Слухай, Голова фонду Благодійної організації «Благодійний фонд «Екта Ініціатива»: «Наша організація розробила, за наданим в проєкті прикладом, та вже затвердила Програму інклюзивності та різноманіття, де зазначили основні принципи та норми роботи всіх членів команди. Також, маємо чіткий окреслений проєкт, який обов’язково будемо реалізовувати, шукаємо донорів».
- Денис Сухотін, Голова ВП ГО ВО СОІУ «Закарпатське обласне товариство осіб з інвалідністю»: «За допомогою онлайн обговорень, робочого зошиту учасника проєкту, запропонованих документів та підтримці менторів, сформовано презентаційні документи організації в різних форматах. Ці документи містять коротку інформацію про товариство, її назву, склад, цілі, виконані програми, партнерів, посилання на сторінки у соцмережах та публікації у ЗМІ. Проаналізовано цільову аудиторію, організаційні спроможності та партнерську мережу. Сформульовано план розвитку організації враховуючи її наявних і потенційних партнерів».
Крім основних заходів проєкту було:
- Розроблено електронний посібник «Особливості взаємодії з людьми з інвалідністю різних нозологій», який отримали майже 200 осіб.
- Розроблено та розповсюджено електронний робочий зошит серед 25 учасників «Школи амбасадорів інклюзії».
- Проведено інформаційно-рекламну кампанію, яка містила 4 статті та 20 дописів у соціальних мережах, яка охопила більше 65 тисяч осіб.
- Опубліковано анімаційне відео на сторінці у Facebook та YouTube-каналі ВМГО «Паросток», яке отримало більше 35 тисяч переглядів.
Громадська організація Вінницька міська організація соціального розвитку та становлення окремих малозахищених категорій молоді «Паросток» щиро дякує тренерам, менторам, методистам та команді за самовіддану та продуктивну працю у цей непростий час!
Проєкт «Амбасадори інклюзії громадського сектору України» реалізується за підтримки програми «Український фонд швидкого реагування», яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Метою «Українського фонду швидкого реагування» є задоволення нагальних критичних потреб та підвищення стійкості українського уряду, громадянського суспільства та цивільного населення на тлі повномасштабного вторгнення російської федерації.
URRF на сторінці Facebook: https://www.facebook.com/UkraineRapidResponseFund