Як civic tech допомагають вимушеним переселенцям інтегруватися в нові громади

Опубліковано: 12 Квітня, 2023

Через повномасштабну агресію рф проти України, офіційно зареєстровано більше 4,8 мільйона ВПО, а за міжнародними оцінками кількість внутрішніх переселенців перевищує 7 мільйонів громадян.  Серед них багато жінок, у тому числі з інвалідністю, які стикаються з рядом проблем: дискримінація, безробіття, недоступність соціальних послуг, втрата зв’язку з родиною та друзями, низька самооцінка тощо.

Однак ВПО не лише потребують допомоги, але й можуть стати ресурсом для розвитку місцевих громад, до яких вони приєдналися. Вони мають унікальний досвід, знання, навички, якими можуть поділитися з іншими. Вони також можуть брати участь у громадському житті, сприяти демократизації та модернізації суспільства, формувати позитивний образ ВПО як активних громадян.

Для цього потрібно створити умови для ефективної комунікації та співпраці між ВПО та приймаючими спільнотами. Тут на допомогу приходять civic tech – громадські технології, які спрощують взаємодію між державою, бізнесом і громадськістю та залучають громадян до спільного вирішення проблем місцевого чи національного значення. В основі громадських технологій є інформаційно-технічні рішення, які спираються на досвід громадської активності. Багато громадських дій, які раніше робились довго, охоплювали невелику кількість людей і були мало помітними у суспільстві – завдяки громадським технологіям стали доступними і впливовішими. На сьогоднішній день в Україні створено багато інноваційних інструментів civic tech, які спрощують залучення громадськості до діалогу як в середині спільнот, так і з місцевою владою, а також залучають громадян до вирішення актуальних проблем місцевого чи національного значення – Вiдкрите мiсто, Електроннi консультацiї, Мiсцевi петицiї, Громадський бюджет, «СВОЇ чатбот твого міста», тощо.

Одним з прикладів використання civic tech для підтримки та інтеграції ВПО є проєкт  «Діалоги заради розвитку та інклюзивної взаємодії в громадах», який  реалізує Громадська організація Вінницька міська організація соціального розвитку та становлення окремих малозахищених категорій молоді «Паросток». Мета проєкту – підготовка амбасадорок з числа переміщених жінок з інвалідністю та місцевих лідерок з Вінницької, Харківської, Житомирської, Хмельницької та Рівненської областей для участі в процесах прийняття рішень через використання civic tech для вирішення проблем громад. У рамках проєкту амбасадорки навчаються користуватися різними громадськими технологіями, такими як онлайн-платформи для проведення опитувань, голосувань, консультацій, петицій, бюджетування тощо. Вони також отримують можливість презентувати свої ідеї та ініціативи перед представниками місцевої влади, громадських організацій, ЗМІ та інших зацікавлених сторін. Таким чином, вони не лише покращують свої цифрові навички, але й зміцнюють свою громадянську позицію, показують свою активну роль у розвитку громад, сприяють формуванню доброзичливого ставлення між ВПО і приймаючими спiльнотами.

Ця публікація стала можливою завдяки підтримці Уряду Канади в рамках проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», що впроваджується Українським Жіночим Фондом. Відповідальність за зміст інформації несе ГО Вінницька міська організація соціального розвитку та становлення окремих малозахищених категорій молоді «ПАРОСТОК». Інформація представлена на заході не завжди відображає погляди Уряду Канади і УЖФ

#ГолосЖінок #WomensVoiceLeadership

Поділитися посиланням
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on whatsapp
Whatsapp