Війна, що триває, змушує покидати свої домівки мільйонам українок, частина з яких має інвалідність або виховує дітей з інвалідністю. На жінок переміщення впливає найбільш негативно через зростання навантаження в частині піклування про дітей та інших членів сім’ї, які потребують догляду, дітей, людей похилого віку, осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп. Окрім матеріальних проблем, жінки стикаються з психологічними негараздами, які стосуються стресу, травми, депресії, самотності, стигматизації, дискримінації та інших наслідків втрати родини, друзів, роботи, майна.
Тому Громадська організація Вінницька міська організація соціального розвитку та становлення окремих малозахищених категорій молоді «Паросток» створила «Гуманітарний хаб для ВПО з інвалідністю Вінницької громади», в якому надається підтримка майже родинам ВПО з інвалідністю, в т.ч. дітям з інвалідністю з числа ВПО. Наразі на базі хабу реалізується проєкт «Соціально-психологічна підтримка внутрішньо-переміщених (ВПО) жінок та дітей з інвалідністю у Вінницькій громаді», який буде тривати до середини травня 2024 року.
Здійснюється надання індивідуальних психологічних консультацій та проведення арт-терапевтичних майстер-класів. Для допомоги дітям з інвалідністю з числа ВПО проводиться хібукі-терапія з залученням сертифікованих фахівців. Надається соціальний супровід для осіб з важкими порушеннями опорно-рухового апарату та інтелектуального розвитку. Крім того, соціальна підтримка включає послуги прання й ремонту одягу. Для полегшення інтеграції ВПО з інвалідністю у життя нової громади, проєктом передбачено заняття з підвищення комп’ютерної грамотності. Доповнює заходи з соціальної підтримки надання правової допомоги у вигляді тренінгів, що надає жінкам можливість більш ефективно захищати права та інтереси. Ось лише невеличка частинка історій успіху, героями яких є стали учасниці проєкту:
- Людмила – переселенка з Донецької області (м. Костянтинівка), вона завжди була активно зайнятою на своєму попередньому місці проживання, мала широке коло спілкування. На жаль, у статусі ВПО їй не вдалося знайти подруг в нових обставинах. Крім того, сильно підводить здоров’я, адже Людмила має інвалідність 2 групи. Завдяки проєкту, Людмила отримала від фахівця ВМГО «Паросток» вкрай важливі послуги соціального супроводу. Оточуючі помічають, що вона стала більш веселою, завжди охоче чекає зустрічей, попри поважний вік – до кожного візиту навіть чепуриться та знаходиться у бадьорому настрої. З чого можна зробити висновок, що емоційний стан її покращився, отже і у фізичному стані можна очікувати позитивних змін.
- Ганна Іванівна (має інвалідність 2 групи, приїхала з м. Мелітополя) проживає одна в гуртожитку. Усвідомлення неможливості повернутись додому через тимчасову окупацію рідного міста, спричинило погіршення її емоційного стану. Дуже надокучали думки про власну непотрібність, відчуття, що вона залишилася одна. Маючи при цьому складний характер, Ганна мала не надто хороші стосунки з сусідами – іншими ВПО, у яких теж були свої складнощі. Іноді це призводило навіть до конфліктів, які мали затяжний характер. У нагоді стала фахова психологічна допомога. Під час індивідуальних консультацій з психологом проєкту, було проведено рольові інсценування, проробляли можливі розмови із «сусідами» Ганни Іванівни задля владнання конфлікту. Певна річ, що ще потрібно приділити увагу та час, але жінка почала відчувати себе емоційно краще, оскільки усвідомлює, що не все так погано, а отже вже не відчуває себе такою безпорадною.
- Вікторія (кримчанка, ВПО з 2014 року, а в 2022 році довелося тікати вже з м. Бучі) має 2 групу інвалідності, а нещодавно ще й зламала ногу, тому її переміщення вкрай обмежені. На початку проєкту вона знаходилася у розпачі, оскільки близьких та рідних у Вінниці не має. Вона звернулася до ВМГО «Паросток» із проханням допомогти. Її записали до групи жінок, яким надається соціальний супровід. Соціальний робітник Зелінська Галина одразу знайшла з нею взаємопорозуміння, регулярно відвідує Вікторію, щоб допомогти з побутовими потребами. Завдяки участі у проєкті, Вікторія прийшла до більш врівноваженого емоційного стану, оскільки розуміє, що її не покинули в скрутному становищі, адже має особистого помічника та добру співрозмовницю. Вікторія зізналася, що час її одужання після перелому та реабілітації проходить набагато легше, оскільки вона не на самоті.
Вінницька міська організація соціального розвитку та становлення окремих малозахищених категорій молоді «Паросток» щиро дякує Фонду Східна Європа та усім небайдужим за надану можливість покращувати якість життя внутрішньо-переміщених жінок та дітей з інвалідністю у Вінницькій громаді!
Проєкт «Соціально-психологічна підтримка внутрішньо переміщених (ВПО) жінок та дітей з інвалідністю у Вінницькій громаді» реалізується Громадською організацією Вінницька міська організація соціального розвитку та становлення окремих малозахищених категорій молоді «Паросток» у межах програми «Спроможні та сильні», що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.
#Паросток #ГуманітарнийХаб #СпроможніТаСильні #capableandresistant